Az alábbi leírás útmutatást nyújt, hogy miként kell felkészülnie és a helyszínt kialakítania a kismedence fogadásához.
Ahhoz, hogy Ön maximálisan tudja, élvezni a jakuzzi által nyújtott élményt az alábbiakban felsoroltakat vegye figyelembe.
Medence ideális elhelyezése
- Használat jellege
Érdemes átgondolni, hogy milyen igényeket fog kiszolgálni a medence.
Ha a medencét elsősorban egy család kikapcsolódását fogja biztosítani, érdemes a medence körül nagy helyet biztosítani az aktvitás miatt, ha azonban inkább a relaxáció, pihenés céljából dönt a medence használata mellet, akkor kevesebb hely is elég lehet, ahol ehhez illő hangulatvilágot lehet létrehozni.
- Környezeti szempontok
A medence körül elhelyezkedő fák védelmet nyújtanak a kíváncsiskodó szomszédokkal szemben, illetve védelmet nyújtanak szeles időjárási körülmények között. Azonban érdemes mérlegelni, hogy a fák a nap megfelelő időszakában milyen területet árnyékolnak be. Továbbá számolni kell azzal, hogy a fák időközönként elhullajtják leveleiket és az a medencébe hullva rendszeres takarítást kíván.
Ajánlott olyan területet választani, amely a jakuzzi valamelyik oldalát védi a szélsőséges időjárástól.
Fontos elhelyezési szempont, hogy a termék alatt ne álljon meg a víz, azaz ne egy természetes vízelvezetésre telepítsük. A medence mellet felgyülemlett vízmennyiség károsíthatja a gépészeti egységeket.
- Kilátás a medencéből
Fontos szempont, hogy a medence úgynevezett kapitány üléséből (a legideálisabb fekvő vagy ülőhely) a legoptimálisabb helyre nézzen. Nagyon élvezetes élmény tud lenni, ha például a naplementét a medence lágy masszírozás közben tudja végignézni.
- Tisztán tartás
A medence körül ajánlott a burkolat kialakítása, amelyet könnyű tisztán tartani. Hiszen a vízbe lépéskor a lábunkról sok szennyeződés juthat a medencébe.
A medence használat előtt ajánlott lezuhanyozni (minél kevesebb kemikália jusson a medence vizébe a terünkről), ezért érdemes átgondolni, hogy azt miként lehet optimálisan megvalósítani.
- Beltéri elhelyezés
Zárt téren történő elhelyezés esetén a használatból eredően számolni kell megnövekedett páratartalommal. Ezért szükséges megfelelő páramentesítő, elszívó használata a területen, illetve a szellőztetés biztosítása. Feltétlen gondoljon rá, hogy a termék esetleges meghibásodása esetén nagy mennyiségű víz folyhat el, amelynek elvezetéséről gondoskodni kell. Ajánlott egy megfelelő méretezésű padlóösszefolyó kialakítása.
- Szervizelés szempontja
Sok felhasználó úgy gondolja, hogy a medencét teljesen beépíti, esetleg pavilont (gazebot) tervezz köré. Ezáltal azonban a medence időszakos szervizelése lehetetlenné válik.
Egy esetleges hiba feltárásához, elengedhetetlen a vízzel feltöltött jakuzzi üzemszerű kipróbálása, miközben a medencét körülvevő burkolatok eltávolításra kerülnek.
Beépítés esetén szükséges a medence körül egy kb. 80 cm széles szerelőjárat kialakítása.
Szervizelés alkalmával a tulajdonos kötelezettsége a hozzáférést biztosítani.
Medence méreteinek ellenőrzése
Minden esetben ellenőrizze, hogy az Ön számára kiválasztott medence méretei alapján a helyszínre szállítható.
Beltéri elhelyezésnél a helyiségbe vezető ajtó mérete is nagyon fontos tényező.
Tervezze meg a szállítási útvonalat:
- ellenőrizze a kapu, út szélességét. Amennyiben szükséges ideiglenes távolítsa el a kaput.
- magasság szempontjából is vizsgálja mega helyszínre vezető útszakaszt. Az ereszcsatorna nincs-e túl alacsonyan? Nincs esetleg egy alacsonyan belógó faág?
- a szállítási útvonalon, ha van 90° forduló a medence méretei engedik, hogy beforduljon
- lépcső nehezíti-e a szállítást? Ha igen, mindenképpen egyeztessen a szállításról az értékesítővel.
- a szabad utat nem akadályozza kiálló víz- vagy gázmérő készülék
Speciális körülmények
Ha a helyszíni körülmények miatt szükséges daru használata, azt mindenképpen egyeztesse le az értékesítővel. A medence helyére emelése során sérülhet. Vegye figyelembe, hogy a bizonyos emelőgépeknek útvonal engedély is szükség lehet.
Jakuzzi üzembe helyezés feltételei
Terület előkészítése - Felkészülés a megfelelő alapra
A jakuzzi telepítésének elengedhetetlen feltétele a megfelelő vízszintes, szilárd alap. A kialakított területnek alkalmas kell lennie arra, hogy elviselje a vízzel feltöltött medence és a használók súlyát.
A medence össztömege elérheti a típustól függően az 1500 – 3000 kg is!
A nem megfelelő alap esetén előfordulhat, hogy a medence vázszerkezete sérül. Ez által keletkezett sérülésre nem terjed ki a jótállás (garancia).
A medence alapnak szükséges egy vízszintes, minimum 15-20 cm magas vasalt betonalap.
-
Az alapot célszerű a medencénél 5-10 cm-rel szélesebbre készíteni és ennek a túlnyúlásnak egy kis lejtést adni. Így elkerülhető, hogy összegyűljön a víz a termék alatt. Az alapnak nem megfelelő anyag a sóder, homok és téglából készült alap.
Amennyiben a medencét emeleten, teraszon kívánja elhelyezni, szükséges egy statikai vizsgálat.
-
Besüllyesztés
-
Egy beépítés esetén elengedhetetlen feltétel, hogy a medence körül járható legyen, azaz a medence körül egy 80 cm széles szerelőjárat kialakítása nélkülözhetetlen.
Besüllyesztés esetén ajánlott a medencét egy körülbelül 10-15 cm-rel magasabb beton alapon elhelyezni a szerelőakna aljától és lejtést adni neki. Az aknában valamelyik oldalon egy vízösszefolyót biztosítani, amelyet bevezetnek a csatornába vagy kivezetnek a szabadba. Ez azt a célt szolgálja, hogy amennyiben nagy esőzések vannak vagy egy esetleges meghibásodás történik, az aknában nagy mennyiségű víz gyűlhet össze, amely elérve az elektromos eszközöket meghibásodást okozhat.
- Vízvételi lehetőség
A jakuzzi használatához közvetlen vízbekötésre nincs szükség. 25 méteren belül elég egy vízcsatlakozási pont (kerti csap vagy belső csap), a vízfeltöltéshez szükséges tömlőt az ügyfélnek kell biztosítania.
A jakuzzi víz feltöltése felülről a szűrőházon keresztül történik egy kerti víztömlőn keresztül.
A víz lecserélése kb. 4 havonta szükséges, amelyet a burkolat oldalán elhelyezett leeresztő csatlakozón keresztül történik.
- Elektromos feltétel
A forgalmazott jakuzzik európai CE szabványnak megfelelően készülnek, így 1 fázis esetén 230V, 3 fázis esetén pedig 380 V –os elektromos hálózatról üzemeltethetők.
Az elektromos kiépítés (a medence bekötéséhez szükséges vezeték és kismegszakító valamint érintésvédelmi relé) megvalósítása a megrendelő feladata.
A jakuzzi bekötéséhez szükséges vezetéknek közvetlen, megszakításmentes, kapcsoló és toldás mentesnek kell lennie.
A medence beüzemeléséhez, működéséhez egy külön áramkört kell biztosítani, amelyre nem kapcsolódik más elektromos fogyasztó. Ezt az áramkört 30mA életvédelmi relével (firelé) kell ellátni. A jakuzzi működéséhez szükséges áramerősséget a termék adatlapjából tudhatja meg.
A forgalmazott medencék áramigénye tpusától függően beköthető 1 vagy 3 fázisra.
- 1 fázis esetén 1x32A szükséges, amelyet 10 méterig 3 x 4 mm²-es MT vagy MCU kábellel kell a medencéig elvinni és 30mA érintésvédelmi relével ellátni,
- 3 fázis esetén 3x20A szükséges, amelyet 10 méterig 5 x 2,5 mm²-es (3 masszázsszivattyús felszereltség esetén 5 x 3,5 mm²-es) MT vagy MCU kábellel kell a medencéig elvinni és 30mA érintésvédelmi relével ellátni
Amennyiben a medence és az áramvételezési hely között a távolság nagyobb, mint 30 méter, akkor 4 mm² keresztmetszetű vezeték szükséges 3 fázis esetén is.
- Mindenképpen szükséges egy villanyszerelővel konzultáni a konkrét típus kiválasztása esetén.